Sunday, October 30, 2011

Omogućavanje nastave od ponedeljka

Saopštenje povodom dopuštanja održavanja nastave na Filološkom fakultetu


Prema odluci Studentskog plenuma Filološkog fakulteta, donetoj 29. oktobra 2011. godine, rešeno je da se ponovo uspostavi redovno održavanje nastave na Filološkom fakultetu od ponedeljka, 31. oktobra 2011.

Ovu odluku donosimo sa svešću o fizičkoj ugroženosti studenata, koji su od prvog dana bili podvrgnuti brojnim pritiscima s raznih strana. Ti pritisci su uključivali: medijsku hajku i klevetničke optužbe da protest kontrolišu razne političke grupacije, provokacije od strane pripadnika SKONUS-a, studentskih parlamenata i od PR-a Univerziteta u Beogradu Marjana Nikolića, pozive na državno nasilje od strane rektora Branka Kovačevića i napade neonacista, koji su usledili.

Svi ovi pritisci su se pokazali nedovoljnima za prekid blokade, te je uprava Filološkog fakulteta pribegla upotrebi fizičke sile, kao poslednjem „argumentu“, nakon što su neistine dekana Aleksandre Vraneš bile razbijene tokom njenog razgovora sa studentima na Plenumu. Dekan je  podstakla izliv profesorskog nasilja nad studentima u protestu, tokom kojega su pojedini profesori, zajedno sa N.N. licima, za koje se veruje da su policajci u civilu, vređali, gurali i udarali studente, cepali blokadne plakate i pisma podrške i rušili barikade.

Budući da je naš protest od samog početka bio miran, bez ikakvih fizičkih obračuna, rešeni smo da ga istim metodama i nastavimo. Ne želimo da nasedamo na provokacije agresivnog dela profesora, niti da nasilnim odgovorom na njihove brutalne nasrtaje pretvorimo miran protest u opšti sukob.

Smatramo da je otvaranje Filološkog fakulteta za održavanje nastave u ovom trenutku jedini način da se izbegne eskalacija konflikta koji su dekan Vraneš i agresivni profesori nametnuli studentima. Ne želimo da kolege izlažemo fizičkom nasilju od strane profesora, posebno ne kada su oni već izloženi pljački i ekonomskim ucenama od strane Fakulteta i Univerziteta.

Želimo da napomenemo da ni u jednom trenutku naše borbe mi, studenti, učesnici Plenuma Filološkog fakulteta, nismo imali za cilj da uđemo u bilo kakav konflikt sa svojim profesorima. Naprotiv, pozivamo ih na solidarnost i podršku u daljoj borbi za kvalitetnije obrazovanje dostupno svima.

Plenum naglašava da studenti u protestu ne odustaju od svojih legitimnih zahteva: ograničavanja visine školarine na svim državnim fakultetima na 3 minimalne mesečne plate, statusa budžetskog studenta za sve one koji ostvare 48 ESPB, ukidanja rangiranja i vraćanja apsolventskog statusa, apsolventskog staža i apsolventskih ispitnih rokova za studente koji studiraju po Zakonu o visokom obrazovanju iz 2006. godine, te smenu rektora Branka Kovačevića.

Direktna demokratija kao vid organizovanja i blokada kao vid studentskog štrajka su se pokazali kao najefektniji vidovi borbe i skretanja pažnje široke javnosti na akutne probleme koji materijalno ugrožavaju veliki broj pripadnika studentske populacije, dok još širem sloju mladih u Srbiji studiranje potpuno onemogućavaju.

Naša borba se nastavlja! Pružamo punu podršku i nastavljamo saradnju sa kolegama sa Filozofskog fakulteta i svih drugih fakulteta i visokoškolskih ustanova koje se odluče da se bore za osnovna studentska prava. Pozivamo studente Filološkog fakulteta da se još aktivnije i masovnije uključe u odbranu svojih prava i prava svojih kolega!

Dole školarine!

Znanje nije roba!

Thursday, October 27, 2011

Saopštenje povodom incidenta 27.10.2011.


Oko 15h na Filološkom fakultetu se proširila neproverena informacija o mogućoj intervenciji policije u rušenju blokade. Ova atmosfera je takođe proizvod najnovije izjave rektora Univerziteta u Beogradu Branka Kovačevića kako država treba da „reši problem na fakultetima kako zna i ume, milom ili silom“. Nešto kasnije oko dvadesetak profesora se okupilo u glavnom holu Filološkog fakulteta i krenulo u verbalni sukob sa studentima u blokadi; profesori su studente vređali, cepali plakate, pisma podrške, eksponate studenata Likovne akademije i rušili barikade i ostale instalacije. U jednom trenutku je par profesora fizički nasrnulo na jednog studenta vukući ga za kosu i šutirajući ga nogama. Fizički obračun je zabeležen videokamerom i zapis se nalazi na internet- stranici youtube.com. Incident je neko od osoblja fakulteta iskoristio da ukrade ključeve iz portirnice i sa sve opremom i inventarom studenata zaključa strateški najbitnije prostorije koje blokaderi koriste. Na pitanje gde su ključevi i kako ih je neko mogao uzeti iz zatvorenog ormarića u portirnici, portiri Fakulteta nisu imali odgovor.  Studenti saznaju od neimenovanog izvora iz Suda za visokotehnološki kriminal da će država u slučaju intervencije policije prvo izazvati incident na fakultetima kao opravdanje za delovanje.

Nešto kasnije, oko 18h, na delegata Plenuma za odnose sa medijima koji je prolazio ulicom pored ulaza Rektorata fizički je nasrnuo portparol za odnose sa javnošću – Marjan Nikolić i odvukao ga u zgradu Rektorata gde ga je dočekao sam rektor Univerziteta Branko Kovačević koji zastrašivao studenta i pokušao da diskredituje neke od učesnika blokada. Podsećamo, Marjan Nikolić je osoba koja se nalazila u neposrednoj blizini Fakulteta u toku svakog od proteklih incidenata, takođe je primećen da svakodnevno kruži fakultetima i pokušava da verbalno isprovocira studente.
Oko 22.30h jedan od učesnika blokade Filološkog fakulteta je kolabirao na samom ulazu, najverovatnije usled iscrpljenosti i dehidracije. Studenti su morali da pozovu hitnu pomoć s obzirom da su sva ostala sredstva od pomoći bila u prostorijama koje su zaključane tokom incidenta.

Ponovo demantujemo navode da su svi zahtevi studenata u blokadi ispunjeni. Nijedan od naših zahteva nije ispunjen Filološki i Filozofski fakultet su i dalje u blokadi. Takođe demantujemo navode rektora Kovačevića o korišćenju bilo kakvih opijata na Fakultetu kao i o navodnom posedovanju oružja.

Svi u blokade! Znanje nije Roba!

Studentski Plenum Filološkog fakulteta
U Beogradu 27.10.2011.

Za pokretanje krivičnog postupka protiv rektora


Povodom  ponovljenog zahteva Branka Kovačevića, rektora Beogradskog univerziteta, da se Tadićev režim obračuna sa nekoliko stotina studenata Filološkog i Filozofskog fakulteta, koji se bore za svoj biološki opstanak, zahtevam od javnog tužioca Srbije da po službenoj dužnosti pokrene krivični postupak protiv rektora zbog uznemiravanja javnosti, kao i zbog mogućeg oštećenja zdravlja i ugrožavanja života studenata.
Beograd,
27. 10. 2011.


Prof. Dr Slobodan Marinković,
Redovni profesor Medicinskog fakulteta,
Br. lične karte 002832463

Saopštenje protiv nasilja nad studentima i studentkinjama Filozofskog i Filološkog fakulteta Žena u crnom


Zahtevamo prekid nasilja nad studentima i studentkinjama Filozofskog i Filološkog fakulteta
Univerziteta u Beogradu!

Žene u crnom oštro osuđuju nasilje nad studentkinjama i studentima koje država svojim nereagovanjem
dopušta i dodatno ohrabruje fašističke grupe da ih i dalje vrše. Večerašnji napad fašističkih grupa na sve
one koji se zalažu za besplatno obrazovanje pokazuje nameru države Srbije da svim sredstvima koja joj
stoje na raspolaganju, od pripadnika policije do pripadnika fašističkih grupa, neprekidno vrši nasilje i
kriminalizuje sve one koji se zalažu za socijalnu pravdu i osnovna ljudska prava.

Ošto osuđujemo nasilje koje su pojedini profesori upotrebili nad studentima i studentkinjama, cepajući
njihove plakate, vređajući ih, omalovažavajući ih, šutirajući ih, gurajući ih, kao i njihove pretnje da će
studenti zbog blokade fakulteta krivično odgovarati.

Zahtevamo od nadležnih državnih institucija da te profesore najoštrije kazne. Nesolidarnost profesora i
profesorki sa studentima i studentkinjama pokazuje njihovo duboko licemerje, jer su sami imali pravo na
besplatno obrazovanje.

Najoštrije osuđujemo izjavu rektor Beogradskog Univerziteta Branka Kovačevića, „Pozivam državu
da reši problem kako zna i ume. Dogovorom, milom ili silom.“ i zahtevamo da ovakav vid pritiska na
studentsku populaciju bude adekvatno kažnjen.

Zahtevamo od nadležnih na Filološkom fakultetu da otključaju salu 34 i vrate sve lične stvari studentima i
studentkinjama koje su im oduzete silom.

Podsećamo da je država Srbija ratifikovala Međunarodni pakt o socijalnim, ekonomskim i kulturnim
pravima u kome se u cilju punog ostvarenja prava na obrazovanje u članu 13 navodi da „više školovanje
treba da bude dostupno svima podjednako, zavisno od sposobnosti svakoga, kroz odgovarajuća
sredstva, a naročito kroz uvođenje besplatnog školovanja“.

U Beogradu, 27. oktobar 2011.

Žene u crnom

JAVNA TRIBINA I KONCERT PODRŠKE STUDENTIMA


U okviru Blokadnog festivala u subotu, 29. oktobra, na Platou ispred Filozofskog fakulteta biće održana javna tribina na temu studentskog protesta kao i niz nastupa u cilju podrške studentima. Pozivamo sve zainteresovane da svojim prisustvom podrže studente.

NASTUPAJU:

13:00-13:30 Funk'd 

13:45-14-15 KRIŠKE

14:30-15:00 S.A.R.S.

15:15-15:45 MC Sajsi

16:00-16:30 Multietnička atrakcija

16:45-17:15 Three Some

!7:15-17:45 E-play

i drugi!!!

Podrška iz RUSIJE


Wednesday, October 26, 2011

Saopštenje za javnost povodom pokušaja stranačkih svojatanja


Studenti u blokadi na Filološkom fakultetu u Beogradu se odlučno ograđuju od pokušaja uzurpacije našeg protesta od strane vođstava političkih stranaka i organizacija.

Naš protest je nestranačkog karaktera, a naša politika je usmerena isključivo prema borbi za naša socijalna prava, navedena u zahtevima plenuma studenata Filozofskog i Filološkog fakulteta.

Ograđujemo se od svih pokušaja stranaka i sličnih organizacija da se okoriste uspesima i rastom naše borbe. Činjenica da više političkih grupacija pokušava da se otima o naš protest je svakako znak da postajemo sve uspešniji i da je naša odlučnost sve jasnija javnosti.

Podjednako smo odlučni i u čuvanju nezavisnosti i otvorenosti našeg protesta. Ne negirajući svakom studentu njegovo individualno pravo da se, poput svakog svesnog pojedinca, bavi politikom i bira svoju političku opciju, rešeni smo da sačuvamo instituciju plenuma od politikantskih monopola.

Plenumi su direktno-demokratska tela koja su otvorena za sve studente i na kojima svaki student koji učestvuje zastupa samog sebe i ne govori u ime nikakvih drugih političkih struktura.

Radna grupa za odnose sa medijima Studentskog plenuma Filološkog fakulteta u Beogradu

Otvoreno pismo nastavnom kadru Filološkog fakulteta


Poštovani profesori, asistenti, saradnici i lektori,

Povodom događaja koji su doveli do blokade nastave na Filološkom fakultetu, koja traje već 11 dana i neće se obustavljati do ispunjenja zahteva, odlučili smo da vas upoznamo sa našom borbom za slobodan univerzitet.

Reforma visokog školstva, koja se sprovodi u cilju usklađivanja sistema visokog obrazovanja, a prema odredbama Bolonjske deklaracije, pokazuje se kao neuspešna na mnogim poljima. Glavni problem ovakve reforme postala je činjenica da se visoko obrazovanje tretira kao privilegija, umesto kao pravo, a podela upisanih studenata na budžetske i samofinansirajuće dovodi do grube diskriminacije na osnovu socijalnog položaja. Naplaćivanje školarina na državnim univerzitetima je dvostruko naplaćivanje jedne te iste stvari, i preko poreza i preko školarina. Pravdanje ove prakse „sprečavanjem lenjosti“ je grubo i formalističko, nesposobno da trezveno sagleda konkretne razloge produženog studiranja.

Rangiranje, odnosno činjenica da student može da ne dobije budžetsko mesto uprkos svom uspehu, osim ako to mesto ne izgubi njegov kolega, stvara atmosferu u kojoj se tuđ neuspeh vrednuje više od sopstvenog uspeha. Kolegijalnost i slobodna razmena informacija neophodnih za kvalitetno studiranje postaju retkost, umesto da budu uobičajena praksa u okviru studentske zajednice.

Smatramo opasnima demagoške izjave velikog broja političara i ideologa kako je za naš sistem bitno da „podržava samo najbolje“. Visokoškolske ustanove su mesta za izgradnju obrazovanih i kreativnih ličnosti. Princip „podržavanja samo najboljih“ se kosi sa osnovama produktivnosti; iole produktivan obrazovni sistem treba da bude takav da uspe da integriše i stručno osposobi što veći broj ljudi, prevazilazeći početne razlike. U zemlji koja ima jednocifren procenat visokoobrazovanih ljudi, trenutna politika na univerzitetima se jedino može označiti kao destruktivna.

Podsećamo, Republika Srbija je ratifikovala Međunarodni pakt o socijalnim, ekonomskim i kulturnim pravima u kome se u cilju punog ostvarivanja prava na obrazovanje u članu 13. navodi da ,,više školovanje treba da bude dostupno svima podjednako, zavisno od sposobnosti svakoga kroz odgovarajuća sredstva, a naročito kroz postepeno uvođenje besplatnog obrazovanja“.

Nastava na Filološkom fakultetu je blokirana jer se samo tako mogao izvršiti pritisak na Ministarstvo prosvete i nauke da učini potrebne korake u cilju rešavanja gorućih problema unutar samog sistema obrazovanja. Blokada se u praksi pokazala kao jedini vid borbe kojim smo uspeli da skrenemo pažnju akademske zajednice, države i javnosti uopšte. Svaki prethodni metod se godinama unazad pokazuje kao neuspešan – peticije, pregovori sa Ministarstvom, pokušaji da se Studentski parlament aktivira u borbi za studente, protestne šetnje, blokade mostova i saobraćajnica, štrajkovi glađu – sve to je donosilo nepotpuna rešenja bez realne šanse za ostvarenje neophodnih sistemskih promena, ili nikakva rešenja uopšte.

Blokada nastave na Filološkom fakultetu je izvršena sa svešću o drastičnom porastu siromaštva i sve većoj nezaposlenosti i ekonomskoj nesigurnosti u zemlji. Takvo stanje je proizvod zaoštravanja raslojenosti društva, u čemu i javni sistem visokog obrazovanja u Srbiji u poslednjoj deceniji ima značajnu ulogu. Raslojavanje među studentima se intenzivira uvođenjem visokih školarina i drugih dažbina. Visoko obrazovanje time postaje nedostupno većini građana. Protivimo se podvrgavanju državnih univerziteta principima tržišne ekonomije i zahtevamo obrazovanje dostupno svima. Želimo da mu vratimo status javnog dobra.

Svima nam je u interesu da se što pre vratimo na predavanja i posvetimo svojim redovnim obavezama na fakultetu. Tražimo od vas da nas podržite u ovoj borbi i da nam se aktivno i javno priključite. Kolegijalnost i odgovornost prema društvu ne dopuštaju ništa manje!

Sa barikada,

Vaši studenti u protestu

U Beogradu, 26. oktobra 2011.

Saopštenje za javnost Plenuma studenata Filološkog fakulteta


Plenum studenata Filološkog fakulteta prethodne večeri je odlučio da se nastavi sa blokadom zato što se povodom zahteva nisu oglasili ni Ministarstvo obrazovanja i nauke Republike Srbije, kao ni Uprava fakulteta. Neizjašnjavanje nadležnih, Plenum je protumačio kao nespremnost na saradnju sa studentima.
Uprkos izjavama dekana Filološkog fakulteta da su svi zahtevi ispunjeni, plenumu studenata nije dostavljen nikakav odgovor pisanim putem. Ovom prilikom moramo demantovati navode pojedinih medija da „nastavnici i saradnici redovno održavaju nastavu“, dok zapravo izvesni broj katedri pruža podršku potpunom obustavom nastave.
Osim toga, kruži dezinformacija da je jedan od zahteva Plenuma Filološkog fakulteta besplatno obrazovanje: verovatno usled neupućenosti medija ili nedostatka volje da dođu do istinitih informacija. (Podsećamo, zahtevi plenuma su: 48 ESPB kao jedini uslov za upis studenata u budžetskom statusu; smanjenje školarine na tri minimalne plate u Republici Srbiji; ponovno uspostavljanje apsolventskih rokova).
Jedini novi zahtev je poziv na pismenu ostavku Rektora Univerziteta u Beogradu – Branka Kovačevića. Zahtev je proizvod izjava koje je Rektor dao za medije, a koje navode da su za blokade odgovorne levičarske organizacije. Mi smo se još od početka širenja ovih dezinformacija ograđivali od ma koje političke organizacije i smatramo da je njihovo plasiranje pokušaj da se diskredituje studentski štrajk. Takođe smatramo da je Kovačević svojim nastupom doveo u fizičku opasnost studente u štrajku, a što se pokazalo napadom neo nacista.
Pojedini predstavnici Univerziteta u medijima ukazuju na povezanost sa metodama borbe studenata na Sveučilištu u Zagrebu i studenata Filološkog fakulteta; s obzirom na činjenicu da se u oba slučaja radi o studentima, sličnost u metodama borbe ne bi trebalo da izaziva čuđenje.
Radna grupa za odnose sa medijima Plenuma studenata Filološkog fakulteta
U Beogradu 26.10.2011.

Tuesday, October 25, 2011

АЛТЕРНАТИВНА ЕДУКАЦИЈА за среду, 26. 10. 2011.

АЛТЕРНАТИВНА ЕДУКАЦИЈА
Среда, 26. 10. 2011.

12:00
- Савремени шпански за бруцоше- сала 35
... - Германистика- сала 35

13:00
- Дескриптивна граматика енглеског језика- сала 33

14:00
- Грчки језик Г1 И П1- сала 33
- Превођење са шпанског на српски за 2. годину- сала 35 (понети постојећи силабус)

17:00
- Средњовековна књижевност за групу 01- сала 35




Ваше колеге нису заборавиле на едукацију. Овај метод борбе показао се као јако ефикасан и надасве занимљив, те вас стога и данас позивамо да на овај начин и ви допринесете борби за своја права. Уколико будете редовно посећивали алтернативну наставу, мање ћете градива изгубити. Видимо се, ХВАЛА!

Podrška Prof. dr. Slobodana Marinkovića


Rektor BU koji radi protiv sopstvenih studenata, tražeći od protiv-narodnog režima da se obračuna sa studentima u protestu, mora hitno da podnese ostavku na svoju funkciju. Takođe, trebalo bi mu zabraniti održavanje nastave studentima, kako na svom, tako i na drugim fakultetima.

Prof. dr. Slobodan Marinković
Medicinski fakultet u Beogradu

АЛТЕРНАТИВНА ЕДУКАЦИЈА


АЛТЕРНАТИВНА ЕДУКАЦИЈА
Среда, 26. 10. 2011.

12:00
- Савремени шпански за бруцоше- сала 35
... - Германистика- сала 35

13:00
- Дескриптивна граматика енглеског језика- сала 33

14:00
- Грчки језик Г1 И П1- сала 33
- Превођење са шпанског на српски за 2. годину- сала 35 (понети постојећи силабус)

17:00
- Средњовековна књижевност за групу 01- сала 35




Ваше колеге нису заборавиле на едукацију. Овај метод борбе показао се као јако ефикасан и надасве занимљив, те вас стога и данас позивамо да на овај начин и ви допринесете борби за своја права. Уколико будете редовно посећивали алтернативну наставу, мање ћете градива изгубити. Видимо се, ХВАЛА!

    Zapisnik sa Plenuma, 25. 10. 2011.

    Пленум на Филолошком факултету, Универзитет у Београду, слушаоница 34, 25.10.2011.

    Модератори: Вук, Стена
    Записничар: Аги

    Предлог дневног реда:
    1)Блокада
    а)Организација редара
    б)Подела редарских смена
    в)Јавна трибина о блокади


    Дневни ред:
    1)Блокада
    а)Организација редара
    б)Подела редарских смена
    в)Јавна трибина о блокади

    Отворено разговором о појачавању броја редара и одржавања блокада и како контролисати кретање лица, као и распоређивање редара. Изнето је да је блокада издржала нападе, почев од медијских, тако и од физичких – истиче се да је велика преоптерећеност редара и да им треба додатно људство.

    Похваљују се учесници блокаде што су издржали читаву палету притисака. Подсећа се да блокада не сме да се прекине.

    Увођење редарских смена. Разматра се стратегија блокаде, како ефикасност, тако и циљ, како је промовисати као алтернативу протестима и како привући људе на алтернативна предавања.
    Говори се о последицама блокаде у смислу евентуалног проглашења нерегуларног семестра.

    Стратегија блокаде – преговарачи, разјашњавање циљева.

    Проблем звања, да ли дипломирани професор итд. Примећује се недостатак редара на 4. и 5. спрату анекса; констатује се да има редовних предавања. Изостаје подршка редарима. Предлаже се да прекид блокаде буде у духу студентске борбе уз поштовање тековина деветодневне обуставе редовне наставе. Помиње се да блокада треба да буде одговор на најаву декана да ће испунити захтеве.

    Износи се запажање да, пошто су већ почели да памте лица редара, јер су, малтене, једни те исти – да не буду позвани на личну одговорност. Такође се помиње да треба тражити написмено формулисани одговор од декана.

    Поменуто да треба разрадити генералну стратегију блокаде, где треба упутити остале како ће блокада решити легитимне студентске захтеве у њихову корист.

    Скреће се пажња да би можда студентску апатију разбила радикалнија студентска борба. Такође се износе похвале на рад алтернативних предавања која су високо посећена. Подсећа на губитке наставе који се понављају. Предлаже се да, ако се већ губи настава – да се једном изнесе ово до краја. Поменуто је да блокада дискредитовала СКОНУС, као и да су блокирана два факултета, с обзиром да у Хрватској нису успели тако брзо да постигну толики успех.

    Подсећа се да и даље не треба размишљати о прекиду блокаде, јер је издржала све медијске, физичке и друге претње, нападе и застрашивања. Треба радити да се ангажује још редара. Помиње се да треба анимирати студенте да се укључе у блокаду.

    С тим у вези, подсећа се да треба бити спреман на губитак наставе, ако ће то омогућити гаранцију буџета. Помиње се данашњи инцидент у којем је су професори који су отишли да подрже редовну наставу – обраћали се са изузетним непоштовањем према редару који је покушао да понуди алтернативну наставу наспрам редовне – организовано су дошли из деканата да одрже редовну наставу.

    Помиње се да долазе одједном људи који покушавају да сруше блокаду на пленуму и скреће се пажња на константе нападе свих врста. Подсећа се на то да треба радити како да се унапреди блокада и радикализују захтеви. Указује се да, иако ствари изгледају лоше, могу да се поправе. ПРЕДЛАЖЕ СЕ: затварање барикада, дизање морала и пропагирање да је „Факултет под управом студената“, где је почетна премиса да се прикаже непоколебљивост.

    Скреће се пажња да, иако је квалитет редара несумњив – квантитет је тај који мањка. ПРЕДЛАЖЕ СЕ: прекид блокаде, али такав да ова блокада буде опомена управи, али и свима – да ће се вратити – тако што ће се промовисати идеја пленума, где ће се активно скупити више учесника, од којих ће бити анимирани да омасове блокаду. Стиче се утисак да, ако блокада не успе, да се тако уништавају шансе за студентску борбу, те се скреће пажња да губитак године за апсолвенте омести евентуално стицање адекватног звања, у смислу методике. Најављено је да је радна група за блокаду Филозофског факултета понудила просторију за учеснике блокаде са Филолошког.

    Истиче се да подршка није права, да су сви „интернет хероји“, док је реалност да се тешко спречава редовна настава, између осталог, због прикупљања предиспитних обавеза. Скреће се пажња да околности, изгледа, још нису такве да мотивишу апатичне да се удруже у борби против високих школарина.

    Подсећа се да треба радити на себи, јер одлуке пленума ће се боље спроводити. Даје се идеја да се људи ангажују да по својим групама промовишу учешће на блокади. Институционална борба се помиње као нешто што омета сваки вид удружења.

    Напомиње се да неће ваљати да се блокада сада сама распусти. Помиње се ојачавање блокада, да замене недостатак редара.

    Помиње се прљава кампања у медијима, физички насртаји на студенте, помиње се изјава ПР Универзитета у Београду, те се сматра да такво омаловажавање студената знак слабости и панике, а и помиње се да долази до комешања у редовима управе и својеврсног паничења.

    Истиче се да је блокада доста постигла и исто се подсећа да треба пазити на тековине/резултате блокаде да не пропадну, али се исто ставља осврт да блокада једна од крајњих мера, да је треба допунити преговорима и институционалним деловањем, те паметно искористити постигнуто до сада.

    Помињу се алтернативна предавања на Филозофском факултету као вид анимације и одржавања духа на блокадама. Помиње се подршка професора, невладиних организација, али и неких из опозиције. Помиње се да је блокада средство да студенти буду саслушани. Помиње се да су контра-аргументи, изнети агресивно према једном редару: да је ово капитализам, да треба да се плаћа. Позивају се људи да се не плаше, а Филозофски је за два дана добио 800 потписа.

    Помиње се да не јењава број студената који би да иду на редовна предавања, те да ваља узети у разматрање како то искористити да, иако блокада буде полако прекинута – да се искористе резултати.

    Помиње се да људи заслужују испуњење ових захтева, и напомиње се да радна група за пропаганду треба да ради на промовисању блокаде; помиње се да је ово борба коју треба спроводити и викендом и кад нису предавања. Подсећа се да нису успели ни петиције, ни протести, ни блокаде саобраћајница.

    Примећује се да је самоорганизованост изванредна, како на Филолошком, тако и на Филозофском. Ово се треба гледати као постављање темеља да се борба настави убудуће. Студентска борба се треба гледати као средство грађења подршке јавности. Истиче се учешће студената Универзитета у Београду, али и осталих на Филолошком факултету. Блокада исто треба да се види као притисак на оне који воде контра-кампању, осврће се на то да ни СКОНУС не ужива више медијску пажњу. Истиче се да треба издржати.

    Такође се скреће пажња на реално стање, да се ипак одржавају редовна предавања, медијска хајка, али и физички насртаји и претње. Идеја је да се не оставља посао за будућност, него за садашњост, како не би пропала залагања досадашњих студената у блокади. ПРЕДЛАЖЕ СЕ: како пренети успешну атмосферу са блокаде Филозофског на Филолошки факултет. ПРЕДЛОГ 2: скренути пажњу да људи на факултету одмарају, осим оних редара који су у смени да пазе на ситуацију изван радног времена.

    Преноси се молба са блокаде Филозофског факултета да се не прекида блокада на Филолошком, те се моли да блокада на Филолошком одржи алтернативна предавања на Филозофском, а најава пуцања блокаде се приписује притисцима против учесника блокаде. ПРЕДЛОГ: Подсећа се да треба упорно и непоколебљиво ићи са ставом да је „Факултет под управом студената и да је у блокади“. ПРЕДЛОГ 2: састанак радних група за блокаду/редаре.

    Помиње се да треба уљудно промовисати на редовним предавањима која се прекидају – да је блокада у току, да је Пленум стао иза тога, те игнорисати агресивне професоре. Премиса је да не може да се иде на редовна предавања, те да свако ко долази и помери барикаду – треба сматрати као напад на блокаду. Ако не помогне промовисање блокаде, онда треба приступити мирном ометању наставе. ПРЕДЛОГ: треба ротирати и људе у радним групама, не само редаре, као и да треба да се ротирају и учесници пленума.

    Скреће се пажња да треба је стигло обавештење да се крене на редовну наставу, те се предлаже позив у помоћ студентима са осталих факултета да омету редовну наставу.

    Узети у разматрање права у контексту и односу оних који иду на редовну наставу и оних који одржавају блокаду. Треба се осврнути на чињенице. Како се одвија промовисање блокаде и ометање наставе на предавању?

    Помиње се петиција за захтеве, а сад се помиње и петиција студената који желе успостављање редовне наставе. Предлаже се употреба мегафона за ометање наставе, како би се, нпр. избегла ситуација где студенти-редари изван, нпр. Филолошког, вичу на професоре Филолошког. Скреће се пажња да Филозофски факултет изгледа боље него на Филолошки. ПРЕДЛОГ: гласање за излагача про и за излагача контра блокаде.

    Подсећа се да учесници пленума треба да се труде да бираним речима обраћају пленуму, а да остали треба да се суздрже од личних напада док се излажу аргументи. Дакле, фокус на аргумент, не на говорника.

    Осврће се на то да је блокада потрајала, можда, дуже него је што је требало. Постоји оправдано тумачење да има више студената за редовну наставу, него за блокаду. Треба скренути фокус на промену закона, ако не блокадом, онда кроз друге начине, попут формирања студентског тела које ће бити званично у рангу Студентског парламента, јер се кроз институције треба борити, у смислу ефикасности и економичности.

    Подсећање да треба изнети клупе из слушаоница у новој згради, пре него што буду закључане, тиме чинећи клупе и остали инвентар недоступним.

    Скреће се пажња да, ако редари не могу да обаве оно што су прихватили, да је боље да се склоне?

    Апелује се на то да се не прекида блокада, зарад будућности деце која треба похађати боље високо-школске институције.

    Осврт на институције и институционално решавање – да институције раде ваљано, зашто не помажу? Скреће се пажња да високо-школске институције не образују академске грађане, већ академски образовану радну снагу, стога, да се не гледа на квалитет наставе, већ на квантитет дипломираних. Помиње се скупљање прилога и позиви на солидарност – те позив да се самостално узме иницијатива у промовисању.

    Поредак блокаде са штрајком професора у средњим школама. Ђаци су губили, али су професори добили. Самим тим, колеге имају право да протестују и подстиче се на наставак блокаде. Протест ће моћи да се омасови само тако. Ако се будемо придружили Сконусу, нећемо бити признати као легитимно тело.

    Деканка неће присуствовати вечерашњем Пленуму. Предлог да се промене делегати који би сутра ишли на разговор са деканком.

    Изнето је мишљење да смо могли да постигнемо извесни договор са деканком на прошлом Пленуму. Ради се о предлогу које је изнело Министарство. Позива се на питње да ли бисмо могли најкасније до прексутра да изгласамо неке услове са деканатом и да на миран и не тако погубан начин прекинемо блокаду. Тиме бисмо можда добили директну подршку за даље мењање закона.

    Предлог да се ноћу има 5 редара и да се број редара повећа преко дана, јер је тада блокадна снага најбитнија. Предавања се не требају прекидати насилним путем или вербалним вређањем. Треба убедити што више људи да се придружи блокади и да треба да се покаже да се сви залажемо за боље образовање са све нас. Циљна група на коју треба највише обратити пажњу су бруцоши. Наравно, све се треба обавити на што мирнији начин.
    Сматра се да је некоректно плаћати бодове који су преко 60 ЕСПБ, било да су пренети или да су добровољни вишак. Такође, професори се требају што боље информисати.  

    Предлог да би блокаде требало стајати пред сваком учионицом.

    Питање: Да ли постоји начин да се распусти Парламент на званичном нивоу? (законски)

    Предлог за гласање: Затворити блокаде лево и десно на улазу што подразумева мању циркулацију људи. Кључне речи: Зграда је под управом студената.

    ИЗГЛАСАН НАСТАВАК БЛОКАДЕ

    1)    Састанак у 8 часова са деканком - ОДБИЈЕНО
    2)    Слање отвореног јавног писма деканки - ИЗГЛАСАНО
    3)    Јавна трибина  о блокади- ИЗГЛАСАНО
    4)    Позив студентима других факултета да ојачају блокаду – ОДБИЈЕНО
    5)    Позив другим факултетима да се и они прикључе блокади тако што ће и они сами покренути блокаду на својим факултетима - ИЗГЛАСАНО 
    6)    Ојачавање барикада 

    Да уђе у записник да је потрошено 400.00 рсд на храну, након чега је остало 2 600.00 рсд.

    Састанци радних група:

    Редарска служба - 23.15 у сали 35
    Пропаганда и медији - 23.15 у сали 34
    Радна група за алтернативну едукацију – сутра у 18 часова у сали 34


    LABRIS –ORGANIZACIJA ZA LEZBEJSKA LJUDSKA PRAVA PODRŽAVA STUDENTSKI PROTEST


    Labris – organizacija za lezbejska ljudska prava pruža punu podršku studentima i studentkinjama Filozofskog i Filološkog i fakulteta u Beogradu kojeposlednjih par dana blokiraju nastavu i bore se za ostvarenje svih formulisanih zahteva.

    U prvom redu podržavamo zahteve koji se odnose na smanjenje školarina na tri minimalne plate imajući u vidu i da pravo na obrazovanje predstavlja jedno od osnovnih ljudskih prava.

    Podsećamo da je naša država ratifikovala Međunarodni pakt o socijalnim, ekonomskim i kulturnim pravima u kome se u cilju punog ostvarenja prava na obrazovanje u članu 13. navodi da „više školovanje treba da bude dostupno svima podjednako, zavisno od sposobnosti svakoga, kroz odgovarajuća sredstva, a naročito kroz uvođenje besplatnog školovanja“.

    Protivimo se bilo kakvom vidu mešanja države usmerenom ka sprečavanju studentskog protesta jer bi to predstavljalo grubo kršenje autonomije univerziteta.

    Takodje zahtevamo da se ispita pozadina napada bakljom na Filozofskom fakultetu i da se sa tim u vezi obznane nalogodavci koji koriste usluge fašističkih organizacija u obračunu sa studentima i studentkinjama, ali i LGBT osobama i drugim manjinama.


    Неистине о блокади


    У медијима се, између осталог, наводе следеће дезинформације:
     
    -          Да је Наставно веће факултета прихватило све захтеве студената у вези са уписном политиком

    Наставно веће је пристало да на буџетско финансирање упише петнаест студената Филолошког факултета који су испунили услов од 48 ЕСПБ а првобитно нису стекли услов услед политике рангирања. Међутим, наш захтев је поднет Министарству образовања и наука Републике Србије и тражимо да се 48 ЕСПБ бодова одреди као услов за буџетско финансирање на нивоу целе земље, односно свих факултета и виших школа чији је оснивач Република Србија. Ми заправо тражимо да се то законски уоквири и да се коначно изборимо за трајно решење овог проблема.

    -          Да у блокади има свега 15 студената и да је то довољан доказ да они нису студенти Филолошког факултета

    Број активних студената у блокади варира и из дана у дан је све већи. Током ноћи је присутан мањи број студената јер би у супротном било исцрпљујуће и погубно по све активне. Довољно је да тридесетак нас преноћи на факултету у циљу спречавања рушења блокаде преко ноћи и организације и координације редарске службе изјутра. Поред редара ноћу су најприсутнији и координатори радних група, који сада већ више од недељу дана неуморно проводе време у блокадним активностима, па су самим тим и под највећим притиском. У току дана се врши ротација више редарских смена које спречавају предавања у складу са блокадом факултета и одлукама пленума. Тешко је потврдити колико је тачно студената активно у блокади у току дана, али зато поседујемо петицију подршке студентским захтевима коју је закључно са 24.10. потписало више од хиљаду студената Филолошког факултета. Петицију можете потписати на инфо-пулту блокаде у аули факултета.

    -          Да разноразне политичке и друге организације стоје иза овог протеста

        Овакве наводе потпуно осуђујемо и подсећамо да се иста тактика разбијања и разједињавања самоорганизованих студентских протеста користи већ годинама уназад.  Блокада је успостављена од стране студената који су организовани на принципима директне демократије путем пленума. Свако има право да узме учешћа у процесу доношења и спровођења одлука независно од политичких и других индивидуалних разлика. Студенти су у овој борби једнинствени, док овакве дезинформације имају за циљ да доведу до унутрашњих сукоба међу студентима. У томе не успевају и не смемо им то дозволити!

    -          Да је Филолошки факултет одговорио на свих 14 захтева у складу са Законом о високом образовању

         Ми не тражимо одговоре у складу ни са каквим законом и свесни смо чињеница да реформе високошколског образовања воде супротно интересима студентске популације. Хоћемо конкретна, трајна решења и предлоге истих у вези са нашим главним захтевима:

    -          Смањење школарине на износ од три минималне месечне плате
    -           48 ЕСПБ као услов за буџет
    -           Укидање рангирања
    -          Поновно успостављање и регулисање апсолвентског стажа
                                                                                  
    ИСПУЊЕЊЕ ОВИХ ЗАХТЕВА СЕ ТРАЖИ НА НИВОУ РЕПУБЛИКЕ, ОДНОСНО ЊИХОВО ЗАКОНСКО РЕГУЛИСАЊЕ.

    МИНИСТАРСТВО ОБРАЗОВАЊА И НАУКА ЈЕ ИНФОРМИСАНО О НАШИМ ЗАХТЕВИМА ТОКОМ ПРОТЕСТА ОДРЖАНОГ 14. ОКТОБРА 2011.

    -          Да су учионице у сутерену модернизоване и да су током ове блокаде претворене у импровизоване кухиње и испрљане. Реновирани су и тоалети.

         Учионицу у сутерену користимо као спаваоницу и она је у очајном стању, из рупе у разваљеном паркету извире отвор шахт, малтер отпада са зидова и има доста влаге, једна колегиница је током прве ноћи приметила чак и мишеве. Рачунари користе холандске тастатуре. Тоалети су нефункционални, ни једна кабина не може да се закључа, не постоје даске за ве-це шоље и из канализације извиру бубашвабе. Блокада је у више наврата донирала тоалет папир и сапун.

    -          Да је блокада Филолошког факултета политички протест анархистичких и марксистичких организација

         Не, блокада је заправо вођена од великог друга Карла Маркса који је устао из гроба управо у ту сврху, налази се у слушаоници 34 и лично координише блокадом. Бркати Стаљин саплиће студенте који одлазе на предавања, а Ћопави Загорац нам кува кафу у сутерену. Цео план је заправо осмислио Велики Штрумф.

    -          Да је факултет изашао у сусрет захтевима студената у оквиру својих ингеренција

        Факултет нам је до сада излазио у сусрет усмереним саботажама студентског штрајка. Једину подршку на самом факултету добили смо од наших професора и то неформално. Једини вид подршке који нам факултет може пружити је придруживање штрајку, учешће свог запосленог особља на пленуму и заједнички притисак на органе надлежне за решавање наших проблема.

    POZIV BRUCOŠIMA


    BRUCOŠI, DA LI STE SPREMNI DA SLEDEĆE GODINE PLATITE ŠKOLARINU, IAKO STE OČISTILI GODINU?

    Drage koleginice i kolege brucoši,
    Blokiranjem nastave ne želimo da vam nanesemo štetu, niti da vam uskratimo pravo na obrazovanje. Ovom blokadom želimo da rešimo probleme u koje nas je dovela loša primena „bolonjskih“ zakona, a ti isti problemi će čekati i vas već sledeće godine.
    Molimo vas da se solidarišete sa nama i da imate razumevanja za trenutnu situaciju.
    Hvala na razumevanju i eventualnoj podršci koja nam je potrebna jer
    TIČE SE SVIH NAS.

    Дневник једне блокадерке



    ,,Дочекасмо први викенд. Уместо у својим топлим креветима након неког ноћног провода организујемо редарску службу која чува барикаде. То је та реч која мотивише.
    Свако наше јутро на факету другачије је од претходног, али добро распложење расте из дана у дан. Издржала сам огроман притисак, присутан од самог почетка. Госпођа декан, затим ректор БУ, министар, упад нео- нациста, ПР Универзитета, лажна дојава о бомби... Због свих изјава против нас студената и прозивки да иза студентског Пленума стоје марксисти и анархисти осећам да сви они, у ствари, желе да раздвоје нас студенте и сруше нам оно што смо градили читавих месец дана свим својим снагама и заједничком борбом! Упркос недостатку хране, сна и основних средстава за живот на факултету, на којем проводимо дан и ноћ, ја и даље имам снаге и воље за борбу. Рађају се нова пријатељства, зближавања, па и љубави. Сјединили смо се у једну породицу која жели оваквим видом борбе да дође до својих циљева и остварења за која се сви залажемо. Уз госте из Новог Сада који су нас подржали кувањем хране, уз славље рођендана и непрекидне позитивне вибрације међу нама, песму, гитару и упркос паду имунитета и прехлади, ми опстајемо! Ја све ово доживљавам као вид сазревања студентске свести у сопственим правима и средствима њиховог остварења.
    Ја идем до краја, настављам до испуњења захтева и не желим одустати, док на све проблеме који ме муче не добијем позитиван одговор.

    Борим се да моје знање не постане роба!''

    ЈА

    БЛОКАДА СЕ НАСТАВЉА


    Издржали смо целу недељу блокаде под константним притиском који одређене структуре универзитета систематски усмеравају против нас, а све у циљу сузбијања самоорганизације студената за коју тврде да води ка „диктатури“. Суштина је свакао да наша самоорганизованост угрожава ауторитет Универзитета у Београду због чега се и инсистира на деловање кроз званичне студентске организације попут студентског парламента или СКОНУС-а. Прећено нам је разним измишљотинама са намером да нас уплаше и деморалишу. „Чувари разума“, непостојећи контра протести, провокације од стране студентских парламената су све провокације које су кулминирале конференцијом за штампу сазваном од стране декана Филолошког факултета – Александре Вранеш.  Након неуспелог покушаја да се том конференцијом угуши студентски штрајк управа факултета почиње са радикалнијом кампањом дезинформисања. 

    ПРАВИЛНИК ПОНАШАЊА БЛОКАДЕ ФИЛОЛОШКОГ ФАКУЛТЕТА


    1.   Забрањено уношење и конзумирање алкохолних пића, цигарета и наркотика у згради Филолошког факултета

    2.   Без физичког и вербалног обрачунавања


    3.   Забрањено уношење оружја у зграду Филолошког факултета

    4.   Забрањено уништавање инвентара факултета и изношења истог



    Моле се студенти и професори да се придржавају правилника и позивамо на колегијалност и сарадњу.


    ХВАЛА!

    Студентски пленум Филолошког факултета

    ZAPISNIK SA PLENUMA FILOLOŠKOG FAKULTETA 19.10.2011.


    STANJE U KASI:. 6.231 RSD
    DNEVNI RED:
    1. BLOKADA – KAKO DALJE?
    2. PREDSTAVLJANJE PLENUMA

    1. Na početku Plenuma govorilo se o nastavku blokade, uspostavljanju koordinacije sa Filozofskim, kao i o trajanju blokade na Filološkom do ponedeljka. Govorilo se i o sutrašnjem kontraprotestu i našem ograđivanju od istog. Takođe, spomenuta je i podrška studenata Filozofskog fakulteta u jačanju i održavanju barikada tokom četvrtog dana blokade.

    Dogovoreno je da se napišu saopštenja o podršci profesora koji je prisustvovao plenumu, o izjavama dekanke u medijima koje nisu u skladu sa činjenicama i da se napiše saopštenje o širenju blokade na drugim fakultetima -„Blokiran drugi fakultet – koji je sledeći u nizu?“.
                Predložen je i program za alternativnu nastavu sa različitim sadržajima u cilju edukacije i informisanja studenata. Radi postizanja psihološkog efekta, aula i hodnici treba da budu obleplepljeni plakatima i da se muzika konstantno pušta. Istovremeno će se deliti leci, biće postavljeni transparenti i slogani. Govorilo se o pravilima ponašanja redara za vreme blokade i da moraju biti ljubazni, a nikako neprijatni.
                Gore pomenuti profesor je dobrovoljno predložio da održi predavanje na temu: „Mozak i umetnost“.
                 Predložena je i blokada rektorata, Ministarstva i drugih fakulteta. Istaknuta  je potreba da se radne grupe što više aktiviraju kako bi se svi informisali i da se napiše zvanični pravilnik blokade. Izglasano je da delegati nemaju pravo pregovaranja sa Vladom, Ministarstvom i upravama fakulteta, već da primljene odgovore izlože na plenumu. Predloženo je da zahtevi budu istaknuti u holu i da na budućim plenumima tačke budu vremenski ograničene – koliko je vremena potrebno za diskusiju – kao i to da govornici tokom diskusije budu konkretniji u svojim izlaganjima.
    Zaključak Plenuma održanog 19.10. tekuće godine je da se ne odustaje od zahteva i da se blokada nastavi sve do ispunjenja istih.

    Odbijen pokušaj preuzimanja Plenuma 17.10.


    U dosada najmasovnijem zasedanju od kada traje blokada, Studentski plenum Filološkog fakulteta je sinoć sa ubedljivom većinom od preko dve trećine odbio predlog studenata prodekana i parlamentaraca sa Fakulteta političkih nauka, Geografskog fakulteta, Rudarsko-geološkog fakulteta i Fakulteta dramskih umetnosti o navodnom „ujedinjenju“ studentskih protesta.

    Pod ovim „ujedinjenjem“ su podrazumevali odustajanje Plenuma od zahteva za smanjenje školarina na tri minimalne plate. Takođe, učestvovanjem u pregovorima sa predstavnicima birokratskih studentskih struktura poput studentskih parlamenata ili SKONUS-a, Plenum bi indirektno priznao legitimitet, ili još gore – rukovodstvo kojekakvih „mladih lidera“ koji svake godine sistematski eksploatišu studentske proteste za svoje političke karijere.

    Ovaj recept je isti svake godine. Na brzinu se podigne velika masa studenata, koja se zbrda-zdola uputi u šetnju gradom, do sedišta Vlade. Celom šetnjom rukovodi grupica studentskih birokrata koji ne polažu račune nikome. Ta ista grupica potom uđe u zgradu Vlade ili zgradu Ministarstva prosvete, dogovori simbolične ustupke ili obećanja sa predstavnicima vlasti, a potom se vrati da proglasi „pobedu“. Studentske mase, koje niko ništa ne pita se potom razilaze kućama bez ikakvog osvrta na svoj pokret, bez ikakve iole trezvene analize onoga u čemu su upravo učestvovali, ili diskusije o tome šta je uopšte postignuto.

    Studentski protesti pod vođstvom ovih „legalnih predstavnika“ – jer legitimini ni po čemu nisu, a legalitet imaju zahvaljujući zakonima koji suzbijaju proteste – tako postaje deo predizborne kampanje.  Poput stranačkog džingla, studenti su tu da se pojave na kratko i nestanu kada političari i njihov podmladak završe s njima.

    Studentski plenum je odbio da bude platforma za politikante i samozvane vođe.

    „Legalni predstavnici“ interesa uprave među studentima se nadaju da će na šetnji u četvrtak svečano raspustiti sve studentske proteste. Plenum neće podleći tim pritiscima! Studenti ne smeju biti političke igračke!

    Ovo ne znači da se pripadnici Plenuma i učesnici blokade Filološkog fakulteta ograđuju od svojih kolega. Ovo samo znači da ne pristajemo na uvredljive manipulacije i poigravanje našim materijalnim interesima.

    Iskreno i prijateljski pozivamo sve koleginice i kolege da se odupru manipulacijama i praznim obećanjima.

    Za plenume na svim fakultetima!

    Dole školarine!

    Saopštenje povodom dekankinog dolaska na Plenum Filološkog fakulteta


    Na studentskom  plenumu Filološkog fakulteta održanom 24.10.2011. u 20h prisustvovala je i dekanka Aleksandra Vraneš zajedno sa prodekankama za nastavu i za finansije. Odbivši da poštuje proceduru Plenuma i da kao ravnopravni član plenuma sedne među studente, odlučila je da zauzme mesto za katedrom koje, po pravilu pripada moderatoru (ili moderatorima) i zapisničaru Plenuma. Dekanka je počela citirajući izvode iz zakona o visokoškolskom obrazovanju tvrdeći da niti ona niti Filološki fakultet nisu nadležni za naše zahteve, iako su ti zahtevi upućeni Ministarsvu, a ne upravi fakulteta. Ona je insistirala na statističkim podacima Filološkog fakulteta kao i na informacijama vezanim za studiranje po Bolonjskm sistemu, sa čime su studenti vrlo dobro upoznati. Obraćala se pojedinim studentima ističući da ih prepoznaje i da zna za njihove probleme, ali da za njihovo rešavanje postoje zvanični kanali. Nakon toga nam je pročitala odgovore Ministarstva na zahteve SKONUS-a, koji, kako je već poznato, nemaju veze sa našim zahtevima. Naime, SKONUS traži da svi studenti koji su ostvarili uslov od 48 ESPB budu oslobođeni plaćanja školarine (bilo dela, bilo cele), što nije isto što i budžetski status. Plenum Filološkog fakulteta traži da svi ti studenti dobiju status studenta koji se finansira iz budžeta kako bi imao pravo na beneficije koje takav status donosi, a na koje gubi pravo ukoliko se ispune zahtevi SKONUS-a i student bude samo oslobođen plaćanja školarine. Govorila je o tome kako Srbija nije bogata zemlja te da ne može da finansira sve studente iako znamo da država subvencioniše profit privatnih stranih firmi, i da politička elita konstantno podiže sebi plate. Studenti u protestu se pitaju dokle će se izgovor da se nema para koristiti za nedovoljno ulaganje u obrazovanje ? Dekanka je rekla da svaki student koji ima finansijske probleme može da ode u dekanat i zamoli za smanjenje školarine. Studenti u protestu ne žele da mole za ono što im pravom pripada i za šta su njihovi roditelji platili kroz porez.  Istakla je kako naš način borbe, po njenom mišljenju nije legitiman i da je nasilan te da je trebalo pismeno da se obratimo studentskim predstavnicima za koje većina studenata nije ni čula do početka blokade jer su se tek tada oglasili i to u cilju suzbijanja ovog štrajka. Zahtevala je od studenata kolegijalni i akademski odnos koji ona sama nije pokazala niti svojim izjavama u medijima niti svojim upadanjem u reč studentima koji su govorili. Tokom celog razgovora sa studentima koleginica dekanka je zadržala arogantan i paternalistički stav. Ni na jedno pitanje studenata među kojima su bila pitanja zašto profesori ne podrže protest i šta je ona konkretno uradila na poboljšanju uslova studiranja na Filološkom fakultetu dekanka nije odgovarala ponavljajući da ona nije nadležna za naše zahteve i pritom sve vreme skrećući temu na trenutno manje bitne stvari. Studenti su više puta pozvali sve profesore i dekanski kolegijum da im se aktivno pridruže protestu i da podrže studente u blokadi i borbi za obrazovanje na šta je dekanka odgovorila da ona ne može da nas podrži. Uporno se pozivala na poštovanje zakona iako je očigledano da je zakon loš i da je reforma propala. Na kraju je ljubazno ’upoznala’ studente u blokadi da za njihovo ponašanje postoje disciplinske mere. Pravdajući se da je umorna, odlučila je da se povuče. Studenti u protestu ovakav njen nastup oštro kritikuju i ocenjuju ga kao najjeftinije prodavanje magle. Očekujemo da će uprkos njenim stavovima većina profesora pozitivno reagovati na studentsku borbu te da ćemo zajedno iznaći rešenje za probleme koji vrlo brzo mogu postati i njihovi.

    Plenum Filološkog fakulteta